Arkadiusz Słupek
Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.
Niejednokrotnie bywa, że wydany wyrok przez sąd w I instancji nie jest satysfakcjonujący dla naszych klientów. W takich przypadkach istnieje możliwość złożenia apelacji. Czym jest apelacja i komu przysługuje? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule, opisując instytucje apelacji.
Czym jest apelacja?
Apelacja jest środkiem odwoławczym zagwarantowanym przez polskie prawo, mające na celu ponowne zaznajomienie się z daną sprawą przez sąd wyższej instancji. Oznacza to, że sąd II instancji ponownie zajmie się sprawą i albo uzupełni braki sądu I instancji i wyda odmienny wyrok, albo potwierdzi prawidłowość wydania wyroku i utrzyma go w mocy (o innych możliwościach sądu II instancji w dalszej części artykułu).
Warto korzystać z przywileju, jakim jest możliwość składania apelacji. Kto wie, może akurat sąd I instancji pominął jakieś ważne kwestie dotyczące sprawy, co wpływa na wydany wyrok.
Komu przysługuje prawo do apelacji?
W postępowaniu cywilnym uprawionymi do składania apelacji są:
- strony postępowania
- prokurator
- Rzecznik Praw Obywatelskich
- Rzecznik Praw Dziecka
- organizacje pozarządowe
- inne podmioty działające na zasadach prokuratora, w określonych sprawach.
W postępowaniu karnym uprawnionymi do składania apelacji tak samo, jak w postępowaniu cywilnym są strony postępowania.
Uwaga! Jeśli zaś apelację chce wnieść pokrzywdzony, może on to zrobić wyłącznie w sytuacji, kiedy zapadł wyrok warunkowo umarzający postępowanie, a także został on wydany na posiedzeniu.
Kiedy można złożyć apelację?
Złożenie apelacji może nastąpić, jeśli zostały spełnione określone warunki, tj.
- wydanie orzeczenia, od którego przysługuje apelacja
- istnienie podmiotu uprawionego do wniesienia apelacji (osoby posiadającej legitymację, sprawowanego przez siebie stanowiska, bądź osoby w charakterze pokrzywdzonego).
Co powinna zawierać apelacja?
Jeśli osoba składająca apelację, chce by była ona skuteczna i przyjęta przez sąd, musi zawrzeć w niej najważniejsze kwestie:
- oznaczenie wyroku, od którego składana jest apelacja wraz ze wskazaniem czy zaskarżany jest cały wyrok, czy jego część
- skrupulatne przedstawienie zarzutów
- uzasadnienie tych zarzutów
- w razie potrzeby powołanie nowych faktów lub dowodów ze wskazaniem, że ich przedstawienie w sądzie I instancji nie mogło być możliwe
- wniosek o zmianę lub uchylenie wyroku.
Co więcej, jeśli apelacja dotyczy sprawy cywilnej np. podziału majątku w apelacji, należy określić wartość przedmiotu zaskarżenia.
W jakim terminie i gdzie złożyć apelację?
Kiedy apelacja została prawidłowo sporządzona, czas na jej złożenie. Osoba wyrażająca chęć złożenia apelacji jest zobowiązań dostarczyć ją w terminie 2 tygodni od dnia dostarczenia stronie wyroku z uzasadnieniem.
Odpowiednim miejscem dostarczenia apelacji jest sąd, który wydał wyrok. Do niego składa się apelację, natomiast on przekazuję ją do sądu właściwego dla rozpoznania tej konkretnej apelacji.
Jeżeli w I instancji sprawa pozostawała w rozpoznaniu przez Sąd Rejonowy, wówczas sądem właściwym do rozpoznania apelacji jest sąd okręgowy. Natomiast, gdy w I instancji o sprawie rozstrzygał Sąd Okręgowy, to sądem właściwym do rozpoznania apelacji jest Sąd Apelacyjny.
Postępowanie Sądu II instancji?
Po wniesieniu apelacji czas na krok ze strony sądu, który wydał wyrok. Sąd I instancji sprawdza bowiem, czy apelacja została złożona w terminie, czy zawiera wymagalne elementy ustawowe oraz, czy jest dopuszczalna. Na tym etapie apelacja może być odrzucona, sąd może wezwać składającego do uzupełniania braków lub zatwierdzić apelację. Jeżeli apelacja została prawidłowo wniesiona, jej odpis doręcza się stronie przeciwnej. Pamiętaj, że strona przeciwna może wnieść odpowiedź na apelację w ciągu 2 tygodni od dnia otrzymania jej odpisu. Następnie wszystkie akta i wymagalne dokumenty sąd I instancji, przekazuje sądowi II instancji. W tym momencie rozpoczyna się postępowanie apelacyjne. Po jego przeprowadzeniu sąd odwoławczy wyda jedno z następujących rozstrzygnięć:
- oddali apelację (gdy jest bezzasadna)
- wyda orzeczenie tyczące się sprawy i dokona zmiany wyroku zaskarżonego
- uchyli zaskarżony wyrok i przekaże go sądowi I instancji do ponownego rozpatrzenia
- uchyli zaskarżony wyrok i odrzuci pozew
- umorzy postępowanie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.
Zobacz także:
Dobrowolne poddanie się karze
Rozprawa sądowa w sprawie karnej
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Arkadiusz Słupek
Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.