Dobrowolne poddanie się karze, wydawać się może pewnego rodzaju rezygnacją z walki o uniknięcie kary. Jednak dzięki dobrowolnemu poddaniu się karze masz możliwość wypracowania z prokuratorem kary o wiele mniej dolegliwej niż ta, która wydana byłaby w normalny toku postępowania. Po drugie masz pewność, iż zostaniesz obarczony wypracowaną z prokuratorem karą, nie tkwiąc w niepewności przez często długi i czasochłonny proces postępowania.
Czym jest dobrowolne poddanie się karze?
Dobrowolne poddanie się karze jest tzw. skazanie bez rozprawy. Co to oznacza? Dobrowolne poddanie się karze charakteryzuje się brakiem rozprawy toczącej się w normalny toku postępowania w sprawach karny, a jedynie wydania wyroku. Oznacza to, iż nie musisz brać udziału w sprawie karnej zaoszczędzając, tym samym swój cenny czas. Jeżeli jesteś podejrzany o popełnienie jakiegoś czynu zabronionego i prawdopodobnie Twój status za niedługo zmieni się z podejrzanego na oskarżonego, możesz dobrowolnie poddać się karze. Poddając się dobrowolnej karze, przyjmujesz na siebie zobowiązanie w postaci kary, której warunki prawdopodobnie wypracujesz z prokuratorem.
Kara na własne życzenie?
Powinieneś pamiętać, że nie w każdej sytuacji będziesz mógł skorzystać z tej możliwości. Skorzystanie z dobrowolnego poddania się karze, przysługuje niemalże w każdej sprawie, jednak musisz pamiętać o wyjątkach. Powinieneś więc wiedzieć, że jeżeli popełniłeś czyn zabroniony, za który kodeks karny przewidział karę przekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, nie będziesz mógł dobrowolnie poddać się karze. Co więcej, Twoja wina nie może budzić wątpliwości, a okoliczności popełnienia czynu zabronionego i złożone przez Ciebie wyjaśnienia muszą być spójne.
Ponadto, abyś mógł dobrowolnie poddać się karze, popełniony przez Ciebie czyn nie może być zbrodnią np. zabójstwo oraz musisz przyznać się do popełnienia owego czynu.
Przy dobrowolnym poddaniu się karze ważne jest, iż na dobrowolne poddanie się karze musi wyrazić zgodę osoba pokrzywdzona czynem.


Wniosek o dobrowolne poddanie się karze
Jeżeli zdecydowałeś się na dobrowolne poddanie się karze, musisz złożyć odpowiedni wniosek o dobrowolne poddanie się karze do końca trwania ostatniego przesłuchania, odbywającego się na rozprawie głównej. Zazwyczaj wniosek taki zamiast aktu oskarżenia wnosi sam prokurator, który wskazuję w nim wypracowaną wraz z podejrzanym/ oskarżonym odpowiednią dla niego karę.
Odnosząc się do pierwszego przypadku, kiedy to Ty będziesz musiał złożyć wniosek o dobrowolnym poddaniu się karze, powinieneś pamiętać, iż we wniosku musisz wskazać w nim propozycje przewidzianej dla siebie kary. Pamiętaj! Ustawodawca przewidział za każdy popełniony czyn karę w przedziale tzw. widełkach. Co to oznacza? Zobacz to na przykładzie: Kara ograniczenia wolności jest karą, która może trwać najkrócej miesiąc, a najdłużej 12 miesięcy, a więc tzw. widełki to okres od miesiąca do 12 miesięcy. Dlatego też, jeżeli zaproponujesz we wniosku o dobrowolne poddanie się karze, karę ograniczenia wolności, musisz wskazać we wniosku, czy ma to być kara ograniczenia wolności na miesiąc, trzy, czy 12 miesięcy. Uwaga! Nie możesz więc dobrowolnie poddać się krze ograniczenia wolności wskazując we wniosku, ze chcesz by kara ta trwała 2 tygodnie, gdyż najkrótszy czas jak już wspomnieliśmy wynosi miesiąc.
Czy warto skorzystać z dobrowolnego poddani się karze?
Dobrowolne poddanie się karze jest słusznym rozwiązaniem dla Ciebie, jeżeli wiesz, iż nie unikniesz odpowiedzialności karnej za popełniony czyn zabroniony. Co więcej, jeżeli wina twoja jest oczywista i nie budzi jakichkolwiek wątpliwości to złożenie samego wniosku, może okazać się dobrym rozwiązaniem. Korzystając z dobrowolnego poddania się karze, możesz walczyć o najkorzystniejszą dla siebie karę, która zazwyczaj jest niższa niż ta, o którą wnosi prokurator, czy ta wymierzana przez sąd. Takie rozwiązanie, znacznie skraca proces postępowania, zaoszczędzając tym samym Twój czas i wydatki.
Zastanawiasz się zapewne, dlaczego prokurator czy sąd idzie z Tobą na pewnego rodzaju „układ”. Zarówno organy ścigania, jak i sąd kierują się zaoszczędzeniem czasu i szybkim zakończeniem postępowania. Dlatego też szybkie zakończenie danej sprawy i skazanie podejrzanego/oskarżonego za popełniony czyn zabroniony leży w interesie prokuratora i sądu. Pamiętaj! Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sąd nie w każdym wypadku może przyjąć Twój wniosek o dobrowolne poddanie się karze.
Jeżeli Ty albo Twój bliski zastanawiacie się nad podjęciem decyzji o poddaniu się karze lub potrzebujecie pomocy w sprawie karnej, skontaktujcie się z naszą kancelarią. Nasz wykwalifikowany zespół adwokatów pomoże Wam rozwiązać każdą sprawę.