Jak uniknąć zapłaty zachowku?

Arkadiusz Słupek

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.

Na samym początku warto zadać sobie pytanie, czy istnieje taka możliwość, by nie dokonać płatności zachowku. Oczywiście, że tak.
Jednak jak w większości kwestii nie zawsze i nie w każdym przypadku. Należy podejść indywidualnie do każdej sytuacji i wypracować jak najlepsze rozwiązanie dotyczące zapłaty zachowku. 

Nie wiesz, czym jest zachowek? Zajrzyj na nasz wpis pt. „Zachowek” 

Sposoby na uniknięcie zapłaty zachowku

Metod uniknięcia zachowku jest kilka, do kluczowych zaliczyć można wydziedziczenie, przedawnienie zachowku, darowizna, zrzeczenie się dziedziczenia lub niegodność dziedziczenia. Poniżej wyjaśniamy, czym charakteryzuje się każda z tych procedur. 

Wydziedziczenie

Jest to pozbawienie możliwość dziedziczenia majątku po zmarłym oraz prawa do starania się o zachowek. Najprościej tłumacząc, spadkobierca, który został wydziedziczony przez spadkodawcę w jego testamencie, nie ma prawa starania się o zachowek. Jednak są od tego wyjątki. Jakie? Na to pytanie uzyskasz odpowiedź w artykule „Wydziedziczenie”. 

W przypadku, jeżeli zobowiązany do zachowku ma do czynienia ze spadkobiercą wydziedziczonym jest on zwolniony z zapłaty zachowku.

Przedawnienie zachowku 

Powództwo o zachowek może się przedawnić. Przedawnienie roszczenia o zapłatę zachowku następuje po upływie 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu, W takiej sytuacji należy przed sądem udokumentować, że roszczenie o zachowek uległo przedawnieniu i tym samym zobowiązany unika zapłaty zachowku.

Umowa dożywocia

Dzięki umowie dożywocia spadkobierca może uniknąć zapłaty zachowku żądanego przez innych osób upoważnionych do spadku. Umowa dożywocia polega na przeniesieniu całego lub części majątku spadkodawcy na spadkobiercę. Po takim przeniesieniu majątek spadkodawcy staje się własnością spadkobiercy, a więc nie trzeba się martwić o roszczenie zachowku w przyszłości przez innych spadkodawców.  Zachowek z tytułu tego spadku już im
się nie należy.

Warto pamiętać, że w zamian za przeniesioną własność, spadkobierca zobowiązany jest do dożywotniej opieki nad spadkodawcą. 

Zrzeczenie się dziedziczenia

Polega na sporządzeniu umowy, w której przyszły, możliwy spadkobierca zrzeka się możliwości roszczenia o zachowek. Wówczas spadkobierca, który spadek otrzyma, nie jest zobowiązany do zapłaty zachowku osobie zrzekającej się dziedziczenia. 

Niegodność dziedziczenia

Objawia się sposobem zachowania spadkobiercy względem spadkodawcy. Co to oznacza? Jeżeli zachowanie spadkobiercy względem spadkodawcy objawia się w sposób niewłaściwy, niezgodny z zasadami współżycia społecznego wówczas sąd może uznać spadkobiercę za niegodnego dziedziczenia. Pozbawia go tym szansy na uzyskanie zachowku od innych spadkobierców. Reasumując, osoba uznana za niegodną dziedziczenia nie może starać
się o zachowek. 

Jak na samym początku wskazaliśmy, to tylko niektóre z metod pozwalających uniknąć zapłaty zachowku. Kiedy żadna z powyższych technik obejścia obowiązku zapłaty zachowku Cię nie dotyczy i masz inny problem, skontaktuj się z nami. Wspólnie wypracujemy rozwiązanie dla Twoich problemów. 

Arkadiusz Słupek

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.