PRAWO karne

Dobrowolne poddanie się karze

Kancelaria Adwokacka ZSH składa się z grupy profesjonalnych prawników, którzy specjalizują się w prawie karny, do którego należy dobrowolne poddanie się karze. Dlatego jeżeli jesteś o coś podejrzany i zastanawiasz się nad powzięciem decyzji o dobrowolnym poddaniu się karze na samym początku zapoznaj się z informacjami czym tak naprawdę jest dobrowolne poddanie się karze i kiedy możesz z niego skorzystać. Możesz też zapytać o poradę prawną prawnika z naszej kancelarii, który jest doświadczonym obrońcą, jeżeli chodzi o sprawy z zakresu prawa karnego.

Dobrowolne poddanie się karze to możliwość zaoszczędzenia czasu, nerwów i szansa na uzyskanie łagodniejszego wyroku. Wiele osób decyduje się skorzystać z tej możliwość i dobrowolnie poddać się karze. Nie każdy przypadek jednak dopuszcza możliwość dobrowolnego poddania się karze.

Czym jest dobrowolne poddanie się karze?

Dobrowolne poddanie się karze, nazywane jest również skazaniem bez rozprawy, zresztą nie bez przyczyny. Jeżeli postanowisz, iż przyznajesz się do popełnionego czynu zabronionego i przyjmujesz na siebie ciężar kary, wówczas dobrowolnie poddajesz się karze, a tym samym swoją postawą skracasz postępowanie sądowe.

Ważne jest, iż poddając się dobrowolnie karze uzyskujesz możliwość negocjowania z prokuratorem dogodniejszej dla siebie kary. Niejednokrotnie może być ona znacznie mniejsza niż ta wydana w normalnym toku postępowania.

Kiedy nie można dobrowolnie poddać się karze?

Jeśli chcesz dobrowolnie poddać się karze powinieneś wiedzieć, że nie zawsze będziesz mieć taką możliwość. Zasadniczo w niemalże każdej sprawie można dobrowolnie poddać się karze, wyjątkiem są przestępstwa, za które przewidziana jest kara przekraczająca 15 lat pozbawienia wolności. Jeśli, więc popełniłeś czyn za który ustawodawca przewidział kare większą niż 15 lat pozbawienia wolności nie będziesz mógł skorzystać z dobrowolnego poddania się karze.

 

 

 

Kiedy można dobrowolnie poddać się karze?

Jeżeli popełniłeś czyn zabroniony, za który ustawodawca przewidział kare mniejszą niż 15 lat pozbawienia wolności, możesz skorzystać z dobrowolnego poddania się karze. Pamiętaj jednak, aby dobrowolnie poddać się karze muszą nastąpić 4 kluczowe przesłanki, otwierające Ci drzwi do dobrowolnego poddania się karze. Po pierwsze będziesz mógł dobrowolnie poddać się karzę w sytuacji, kiedy czyn popełniony nie jest zbrodnią np. zabójstwem. Po drugie jeśli przyznasz się do winy, a także jeżeli złożone przez Ciebie wyjaśnienia oraz okoliczności popełniania przestępstwa są zbieżne. Po trzecie na dobrowolne poddanie się karze wyrazi zgodę osoba pokrzywdzona.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Skontaktuj się z nami już dziś. 

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Dobrowolne poddanie się karze znacznie szybciej kończy postępowanie karne. Nazywa się je skazaniem bez rozprawy. Podejrzany „oskarżony”  przyjmuje na swoje barki ciężar w postaci wykonania kary lub innego środka przewidzianego za dany występek.  Osoba przyznająca się do popełnionego czynu może negocjować z prokuratorem o dogodną dla niej karę.

Wniosek o dobrowolne poddanie się karz można złożyć niemalże w każdej sprawie. Nie jest natomiast możliwe złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, jeżeli za popełnione przestępstwo grozi kara przekraczająca 15 lat pozbawienia wolności.

 

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze można złożyć wyłącznie do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej.

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze można złożyć do protokołu przed sądem zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej.

Tak, obrońca w imieniu oskarżonego może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze swojego klienta.

Dobrowolne poddanie się karze znacznie skraca proces postępowania i zakończa większość spraw karnych w przyśpieszonym tępię, a także daje możliwość wynegocjowania z prokuratorem kary. Kara więc może być mniejsza niż w normalnym toku postępowania.

Porozmawiajmy o Twojej sprawie

Zapraszamy do naszej kancelarii lub kontaktu przez maila, telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

ARTYKUŁY

Nasze wpisy powiązane z dobrowolnym poddaniem się karze

Art. 387 Kodeks Karny – Dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze, wydawać się może pewnego rodzaju rezygnacją z walki o uniknięcie kary....

KancelariaSH - dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze to możliwość zaoszczędzenia czasu, nerwów i szansa na uzyskanie łagodniejszego wyroku....

Zapraszamy do naszej kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 14:00.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz: