PRAWO Rodzinne

Ustalenie miejsca zamieszkania/pobytu dziecka

Kancelaria Adwokacka ZSH składa się z wykwalifikowanego prawnie zespołu, którego adwokaci specjalizują się w danych dziedzinach prawa. W naszym zespole posiadamy prawników, którzy z zamiłowaniem do prawa rodzinnego rozwiązują sprawy dotyczące ustalenia miejsca zamieszkania/ pobytu małoletniego dziecka.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie o ustalenie miejsca zamieszkania/pobytu małoletniego dziecka, skontaktuj się z nami.

Na czym polega ustalenie miejsca zamieszkania małoletniego dziecka?

Ustalenie miejsca zamieszkania małoletniego dziecka polega na prawnym ustaleniu przez Sąd, gdzie małoletnie dziecko powinno mieć swoje stałe miejsce zamieszkania. Do ustalenia miejsca pobytu/zamieszania małoletniego dziecka zazwyczaj dochodzi w sytuacji rozwodu rodziców dziecka.

Jeżeli się rozwiodłeś i chcesz uregulować kwestie związane z ustaleniem miejsca pobytu/zamieszkania dziecka powinieneś złożyć odpowiedni wniosek o ustalenie miejsca pobytu małoletniego dziecka.

Jak ustalić miejsce pobytu/zamieszkania małoletniego dziecka?

Chcąc ustalić miejsce zamieszkania/ stałego pobytu małoletniego dziecka powinieneś złożyć wniosek o ustalenie miejsca pobytu małoletniego dziecka. Wniosek o ustalenie miejsca pobytu małoletniego dziecka należy złożyć do Sądu Rejonowego właściwego dla aktualnego miejsca zamieszkania dziecka. Może go złożyć zarówno matka dziecka, ojciec, jak i przedstawiciele ustawowi małoletniego.

Pamiętaj! Wniosek o ustalenie miejsca pobytu/ zamieszkania małoletniego dziecka mogą wnieść tylko rodzice, którzy nie zostali wcześniej pozbawieni przez sąd władzy rodzicielskiej.

Ustalenie miejsca pobytu dziecka przez sąd

Kwestie ustalenia miejsca pobytu dziecka może ustalić sąd już na Twojej sprawie rozwodowej lub w odrębnym postępowaniu. Do ustalenia miejsca pobytu małoletniego dziecka na rozprawie rozwodowej zazwyczaj dochodzi w sytuacji, kiedy rodzice małoletniego nie są zgodni co do kwestii stałego miejsca zamieszkania dziecka. Jest to najczęstsza forma ustalenia miejsca pobytu dziecka.

Jak już wspomniano, możesz również ustalić miejsca zamieszkania/pobytu swojego dziecka w odrębnym postępowaniu niezależnym od rozwodu. W takim wypadku należy wnieść wniosek, który jest pismem procesowym. Dlatego najlepszym rozwiązanie jest go sporządzenie przez profesjonalnego pełnomocnika.

Jeśli chcesz ustalić miejsce pobytu swojego małoletniego dziecka, skontaktuj się z naszą kancelarią. Prawnicy specjalizując się w dziedzinie prawa rodzinnego, sporządzą wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka, a także zajmą się wszystkimi formalnościami.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka jest miejscem pobytu dziecka, które należy określić w momencie rozstania rodziców. Dokładniej wskazując podjęcie postępowania w przedmiocie ustalenia miejsca zamieszkania dziecka zakańcza się postanowieniem sądu, które określa gdzie i z kim po rozwodzie rodziców ma zamieszkać małoletnie dziecko.

Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka następuje na drodze sądowej lub na drodze pozasądowej w skutek mediacji i zawartej na niej ugody pozasądowej.

Nie można jednoznacznie określić długości trwania postępowania w sprawie o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka. Długość toczącego się postępowania w sprawie o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz towarzyszącym jej okolicznością.

Wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka należy złożyć do Sądu Rejonowego (Wydział Spraw Rodzinnych i Nieletnich), właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka.

 

Opłata sądowa od złożenia wniosku o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka wynosi 100 zł.

Wniosek o ustalenie miejsca pobytu dziecka może złożyć zarówno matka, jak i ojciec małoletniego dziecka. Należy pamiętać, iż mogą oni tego dokonać tylko w sytuacji, kiedy nie zostali wcześniej pozbawieni przez sąd władzy rodzicielskiej. Wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka mogą wnieść także inne osoby sprawujące prawną opiekę nad dzieckiem.

Porozmawiajmy o Twojej sprawie

Zapraszamy do naszej kancelarii lub kontaktu przez maila, telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

ARTYKUŁY

Nasze wpisy powiązane z ustalenie miejsca zamieszkania/pobytu dziecka

Art. 57. § 1. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy – Rozwód z orzeczeniem o winie

Ustawodawca przewidział sytuację ustania związku małżeńskiego, wyróżniając w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym kilka z form...

SH Kancelaria Prawna, Adwokat Rzeszów, Adwokat Nowy Sącz

Sposoby na rozwiązanie małżeństwa

Nie ma już szans na uratowanie małżeństwa. Każdy z małżonków chcę zakończyć swój związek małżeński,...

SH Kancelaria Prawna, Rozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie

Zadajesz sobie pytanie – W jaki sposób mogę się rozwieść? Sposobów na rozwiązanie małżeństwa jest...

Zapraszamy do naszej kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 13:00.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz: