PRAWO SPADKOWE

Odrzucenie spadku

Kancelaria Adwokacka ZSH przez lata praktyki wyspecjalizowała się w dziedzinie prawa spadkowego, w tym odrzucenia spadku. Jeśli chcesz odrzucić spadek w imieniu swoim lub swojego małoletniego dziecka i potrzebujesz porady prawne, zadzwoń do nas. Udzielimy Ci wyczerpujących odpowiedzi na każde Twoje pytanie oraz pomożemy Ci w procesie odrzucenia spadku.

Zapewne Tobie do tej pory spadek kojarzył się z samymi korzyściami, jednak nie zawsze spadkodawca pozostawia po sobie wille z basenem, czy zapełnione konto bankowe. Jeżeli to czytasz to pewnie Twój spadkodawca pozostawił Ci w testamencie nie duże wartości majątkowe, a nawet długi. Jak uniknąć niechcianych zobowiązań finansowych? Przeczytaj o odrzuceniu spadku, czyli jednej z możliwości się jego pozbycia.

Kiedy można odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku polega na złożeniu odpowiedniego oświadczenia, które następnie należy wnieść do sądu lub przedłożyć je notariuszowi. Z odrzuceniem spadku nie musisz się śpieszyć, jednak wiedz, że na jego odrzucenie masz sześć miesięcy.  Termin ten liczy się od dnia śmierci Twojego spadkodawcy lub od dnia, w którym dowiedziałeś się, że zostałeś powołany do spadku (w chwili odczytania testamentu).

Jeżeli okaże się, iż o śmierci Twojego spadkodawcy, który przekazał Ci majątek dowiedziałeś się po upływie 6 miesięcy to nic straconego, termin ten nie zaczął biec. Termin sześciu miesięcy zacznie biec od dnia poinformowaniu Cię o tym, iż zostałeś spadkobiercą.

Jak odrzucić spadek?

Chcąc odrzucić spadek musisz złożyć odpowiednie oświadczenie o odrzuceniu spadku do Sądu Rejonowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania lub notariusza. To Twoja decyzja z której formy odrzucenia spadku skorzystasz. Pamiętaj jednak, że gdy odrzucasz spadek dziedziczą go Twoje dzieci.

 

Odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko

Kiedy Ty odrzuciłeś spadek, zadbaj o to, ażeby odrzucił go również Twoje dzieci, w przeciwnym razie dziedziczyć będą one długi. To w Twoim interesie leży, by Twoje dziecko nie popadło w długi, a więc jesteś obowiązany do zarządzania jego majątkiem. Nie możesz jednak bez zezwolenia sądu odrzucić spadek w imieniu swojego małoletniego dziecka.

 Po pierwsze aby odrzucić spadek w imieniu małoletniego musisz złożyć wniosek do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka w celu uzyskania zgody na odrzucenie spadku. Po uzyskaniu takowej zgody możesz już złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przez małoletnie dziecko zarówno przed sądem, jak i notariuszem.

 O tym jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego przeczytasz tutaj Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego? – ZSH Kancelaria

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Zarówno przy przyjęciu, jak i odrzuceniu spadku należy złożyć odpowiednie oświadczenie, które następnie należy wnieść do sądu lub przedłożyć je notariuszowi.

Termin na odrzucenie spadku wynosi 6 miesięcy i liczony jest on od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się, iż został powołany do dziedziczenia.

Do oświadczenia składanego w celu odrzucenia spadku należy dołączyć odpis skrócony aktu urodzenia spadkobiercy oraz odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy.

Tak, jeśli nastąpi złożenie oświadczenia bez załączenia do niego aktu zgonu spadkodawcy, oświadczenie to będzie skuteczne.

Jeżeli spadkobierca, odrzuca spadek wówczas jest on traktowany tak jakby nie dożył chwili otwarcia spadku. Nie otrzymuje on więc majątku pozostawionego przez zmarłego oraz nie odpowiada za jakiekolwiek długi związane ze spadkiem.

Odrzucony spadek przechodzi na osobę, która dziedziczy go w dalszej kolejności.

Osoba, która odrzuciła spadek nie ma do niego żadnych praw. Nie dziedziczy pozostawionego majątku ani nie odpowiada za długi spadkodawcy. Natomiast odrzucając spadek, przechodzi on na dalszych spadkobierców, czyli np. zstępnych (dzieci osób, które odrzuciły spadek).

Nie, odrzucenie spadku nie podlega obowiązkowi zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Obowiązek powiadomienia Urzędu Skarbowego występuje w przypadku przyjęcia spadku.

Możliwe jest zrzeknięcie się spadku po upływie 6 miesięcy, od dnia śmierci spadkodawcy tylko w przypadku, kiedy spadek został przyjęty pod wpływem błędu. Oznacza to, iż spadkobiercy nie byli świadomi tego jaka jest wartość majątku lub jakimi wierzytelnościami obciążony jest pozostawiony spadek.

Odrzucenie spadku następuje w takiej samej kolejności, jaka występuje w drodze do dziedziczenia spadku. Oznacza to, że osoba odrzuca spadek dopiero wtedy, gdy odrzucić go przed nią osobą dziedzicząca spadek w pierwszej kolejności.

Tak. Każdy ze spadkobierców ma prawo do odrzucenia spadku.

Odrzucenie spadku jest nieważne, kiedy:

  • spadkodawca nie pozostawił po sobie ostatniego oświadczenia woli, czyli testamentu
  • testament okazał się nieważny lub nieskuteczny
  • spadkobiercy nie chcą lub nie mogą dziedziczyć spadku i spadek dziedziczony jest na podstawie ustawy.

Porozmawiajmy o Twojej sprawie

Zapraszamy do naszej kancelarii lub kontaktu przez maila, telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

ARTYKUŁY

Nasze wpisy powiązane z odrzuceniem spadku

SH Kancelaria Prawa, Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego?

Wiadomość o śmierci bliskiej osoby nie należy do przyjemnych, ale będąc w żałobie, nie można zapomnieć...

Zapraszamy do naszej kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 13:00.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz: