PRAWO SPADKOWE

Stwierdzenie nabycia spadku

Kancelaria specjalizując się w prawie spadkowym, oferuje pomoc w zakresie stwierdzenia nabycia spadku. Wiemy, że czas śmierci bliskiego nie należy do przyjemnych, ale należy zadbać w tym momencie o wszystkie formalności związane ze spadkiem pozostawionym przez spadkodawcę. Dlatego, jeśli jesteś spadkobiercą danego spadku, jego zapisobiercą albo wierzycielem spadkodawcy, czy spadkobiercy i chcesz uzyskać stwierdzenie nabycia spadku, skontaktuj się z nami.

Zastanawiasz się na pewno czym jest w zasadzie to stwierdzenie nabycia spadku. Stwierdzenie nabycia spadku ma za zadanie ustalić kto i w jakiej części dziedziczy pozostawiony majątek przez spadkodawcę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stwierdzenia nabycia spadku, przeczytaj nasz artykuł Stwierdzenie nabycia spadku przez sąd – ZSH Kancelaria

Chcesz dokonać stwierdzenia nabycia spadku? Na samym początku musisz sporządzić wniosek, który następnie złożysz do sądu. W tym przypadku jest to sąd rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. W niektórych przypadkach zaś może być nim także sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkodawcy lub cześć tego majątku.  Możesz również sprawę o stwierdzenie nabycia spadku załatwić u notariusza.

Kto może wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może być wniesiony przez każdą osobę, która widzi w tym przedmiocie swój interes prawny. Zazwyczaj wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wnoszą spadkobiercy, ale mogą go złożyć także: zapisobiorcy, wierzyciel spadkodawcy oraz wierzyciel spadkobiercy.

Kiedy można dokonać stwierdzenia nabycia spadku?

Ważne jest, że stwierdzenie nabycia spadku możesz dokonać w każdej chwili. Co oznacza, iż wniosek o stwierdzenie nabycia spadku możesz wnieść tuż po śmierci spadkodawcy lub kilka lat później.

Potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku lub chcesz uzyskać więcej informacji o postępowaniu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku? Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci profesjonalnej porady prawnej.

Jeśli zdecydujesz się na dokonanie stwierdzenia nabycia spadku w dalszej kolejności, możesz podjąć działania z zakresu działu spadku. Czym jest dział spadku i jakie skutki wywołuje, co do pozostawionego majątku spadkodawcy przeczytasz w tym artykule Dział spadku – ZSH Kancelaria

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Stwierdzenie nabycia spadku polega na ustaleniu przez sąd kto i w jakiej części (w postaci ułamku) dziedziczy spadek po zmarłym. Należy pamiętać, że stwierdzenie nabycia spadku nie dzieli spadku i nie przekazuje na wyłączność spadkobiercą danego składnika majątkowego.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku nie ma określonej daty ważności, a więc może on być złożony nawet po upływie kilku lat.

Nie. Żadne przepisy nie wskazują na konieczność dokonania stwierdzenia nabycia spadku. To w interesie samego spadkobiercy leży, aby uzyskać formalne prawa do pozostawionego spadku.

Stwierdzenie nabycia spadku można załatwić poprzez wizytę u notariusza lub wniesienia odpowiedniego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku do sądu.

Sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest Sąd Rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, czyli osoba zmarłej. Natomiast w przypadku niemożności ustalenia takiego miejsca zamieszkania w Polsce, sądem właściwym będzie sąd miejsca, w którym znajduje się część lub cały zostawiony spadek.

Sąd wysyła odpis prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku, jeżeli wniosą o to strony postępowania w osobnym wniosku.


 

Tak, postanowienie o nabyciu spadku podlega uprawomocnieniu się. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uprawomocnia się po upływie 21 dni od dnia wydania postanowienia. Oczywiście, jeżeli postanowienie to nie zostanie zaskarżone.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może być wniesiony przez każdą osobę, która widzi w tym przedmiocie swój interes prawny. Zazwyczaj wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wnoszą spadkobiercy, ale mogą go złożyć także: zapisobiorcy, wierzyciel spadkodawcy oraz wierzyciel spadkobiercy.


 

Tak. Po uprawomocnieniu się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku należy w terminie 6 miesięcy od tego dnia zgłosić do urzędu skarbowego nabycie spadku. W przypadku wydania stwierdzenia nabycia spadku u notariusza termin ten również wynosi 6 miesięcy, ale biegnie on od dnia zarejestrowania aktu notarialnego.

Po złożeniu wniosku zostaje otwarta sprawa spadkowa. Sąd w czasie toczącej się sprawy pyta o najważniejsze rzeczy spadkobierców, np. jakie więzi łączyły danego spadkobiercę ze spadkodawcą, a także, czy spadkobiercom nie są znane inne osoby, które nie są wskazane we wniosku, a mogą ubiegać się o spadek. Na końcu zapyta każdego spadkobiercę, czy zgadza się na przyjęcie i czy przyjmuje spadek. Po rozstrzygnięciu sprawy spadkowej o stwierdzenie nabycia spadku sąd wydaje postanowienie.

Opłata sądowa od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wynosi 100 zł. Dodatkowo należy uiścić kwotę w wysokości 5 złotych za wpis do Rejestru Spadkowego.

Porozmawiajmy o Twojej sprawie

Zapraszamy do naszej kancelarii lub kontaktu przez maila, telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

ARTYKUŁY

Nasze wpisy powiązane z stwierdzeniem nabycia spadku

Art. 1037 Kodeks Cywilny – Dział Spadku

Czytając ten artykuł, zapewne dokonałeś stwierdzenia nabycia spadku i nie wiesz, jaki jest kolejny krok....

SH Kancelaria Prawna, Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku przez sąd

Czym jest stwierdzenie nabycia spadku? Jak uzyskać stwierdzenie nabycia spadku i czy każdemu jest ono...

SH Kancelaria Prawna, Dział Spadku

Dział spadku

Spadkobiercy, którzy uzyskali postanowienie sądu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, powinni dokonać jeszcze jednej formalności...

Zapraszamy do naszej kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 13:00.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz: