PRAWO karne

Dobrowolne poddanie się karze

Kancelaria Adwokacka ZSH składa się z grupy profesjonalnych prawników, którzy specjalizują się w prawie karny, do którego należy dobrowolne poddanie się karze. Dlatego jeżeli jesteś o coś podejrzany i zastanawiasz się nad powzięciem decyzji o dobrowolnym poddaniu się karze na samym początku zapoznaj się z informacjami czym tak naprawdę jest dobrowolne poddanie się karze i kiedy możesz z niego skorzystać. Możesz też zapytać o poradę prawną prawnika z naszej kancelarii, który jest doświadczonym obrońcą, jeżeli chodzi o sprawy z zakresu prawa karnego.

Dobrowolne poddanie się karze to możliwość zaoszczędzenia czasu, nerwów i szansa na uzyskanie łagodniejszego wyroku. Wiele osób decyduje się skorzystać z tej możliwość i dobrowolnie poddać się karze. Nie każdy przypadek jednak dopuszcza możliwość dobrowolnego poddania się karze.

Czym jest dobrowolne poddanie się karze?

Dobrowolne poddanie się karze, nazywane jest również skazaniem bez rozprawy, zresztą nie bez przyczyny. Jeżeli postanowisz, iż przyznajesz się do popełnionego czynu zabronionego i przyjmujesz na siebie ciężar kary, wówczas dobrowolnie poddajesz się karze, a tym samym swoją postawą skracasz postępowanie sądowe.

Ważne jest, iż poddając się dobrowolnie karze uzyskujesz możliwość negocjowania z prokuratorem dogodniejszej dla siebie kary. Niejednokrotnie może być ona znacznie mniejsza niż ta wydana w normalnym toku postępowania.

Kiedy nie można dobrowolnie poddać się karze?

Jeśli chcesz dobrowolnie poddać się karze powinieneś wiedzieć, że nie zawsze będziesz mieć taką możliwość. Zasadniczo w niemalże każdej sprawie można dobrowolnie poddać się karze, wyjątkiem są przestępstwa, za które przewidziana jest kara przekraczająca 15 lat pozbawienia wolności. Jeśli, więc popełniłeś czyn za który ustawodawca przewidział kare większą niż 15 lat pozbawienia wolności nie będziesz mógł skorzystać z dobrowolnego poddania się karze.

 

 

 

Kiedy można dobrowolnie poddać się karze?

Jeżeli popełniłeś czyn zabroniony, za który ustawodawca przewidział kare mniejszą niż 15 lat pozbawienia wolności, możesz skorzystać z dobrowolnego poddania się karze. Pamiętaj jednak, aby dobrowolnie poddać się karze muszą nastąpić 4 kluczowe przesłanki, otwierające Ci drzwi do dobrowolnego poddania się karze. Po pierwsze będziesz mógł dobrowolnie poddać się karzę w sytuacji, kiedy czyn popełniony nie jest zbrodnią np. zabójstwem. Po drugie jeśli przyznasz się do winy, a także jeżeli złożone przez Ciebie wyjaśnienia oraz okoliczności popełniania przestępstwa są zbieżne. Po trzecie na dobrowolne poddanie się karze wyrazi zgodę osoba pokrzywdzona.

Potrzebujesz pomocy adwokata? Skontaktuj się z nami już dziś. 

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Dobrowolne poddanie się karze znacznie szybciej kończy postępowanie karne. Nazywa się je skazaniem bez rozprawy. Podejrzany „oskarżony”  przyjmuje na swoje barki ciężar w postaci wykonania kary lub innego środka przewidzianego za dany występek.  Osoba przyznająca się do popełnionego czynu może negocjować z prokuratorem o dogodną dla niej karę.

Wniosek o dobrowolne poddanie się karz można złożyć niemalże w każdej sprawie. Nie jest natomiast możliwe złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze, jeżeli za popełnione przestępstwo grozi kara przekraczająca 15 lat pozbawienia wolności.

 

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze można złożyć wyłącznie do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej.

Wniosek o dobrowolne poddanie się karze można złożyć do protokołu przed sądem zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej.

Tak, obrońca w imieniu oskarżonego może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze swojego klienta.

Dobrowolne poddanie się karze znacznie skraca proces postępowania i zakończa większość spraw karnych w przyśpieszonym tępię, a także daje możliwość wynegocjowania z prokuratorem kary. Kara więc może być mniejsza niż w normalnym toku postępowania.

Porozmawiajmy o Twojej sprawie

Zapraszamy do naszej kancelarii lub kontaktu przez maila, telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

ARTYKUŁY

Nasze wpisy powiązane z dobrowolnym poddaniem się karze

Art. 387 Kodeks Karny – Dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze, wydawać się może pewnego rodzaju rezygnacją z walki o uniknięcie kary....

KancelariaSH - dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze

Dobrowolne poddanie się karze to możliwość zaoszczędzenia czasu, nerwów i szansa na uzyskanie łagodniejszego wyroku....

Zapraszamy do naszej kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 14:00.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz:

    Arkadiusz Słupek

    Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.

    Dobrowolne poddanie się karze to możliwość zaoszczędzenia czasu, nerwów i szansa na uzyskanie łagodniejszego wyroku. Wiele osób decyduje się skorzystać z tej możliwość i dobrowolnie poddać się karze. Nie każdy przypadek jednak dopuszcza możliwość dobrowolnego poddania się karze. 

    Czym jest dobrowolne poddanie się karze? Kto może się jej poddać, a kiedy dobrowolne poddanie się karze jest niemożliwe?

    Czym jest, dobrowolne poddanie się karze? 

    Dobrowolne poddanie się karze znacznie szybciej kończy postępowanie karne. Nazywa się je skazaniem bez rozprawy. Podejrzany „oskarżony”  przyjmuje na swoje barki ciężar w postaci wykonania kary lub innego środka przewidzianego za dany występek.  Osoba przyznająca się do popełnionego czynu może negocjować z prokuratorem o dogodną dla niej karę. Bardzo często więc dobrowolne poddanie się karze daje możliwość uzyskania mniejszej grzywny czy krótszej kary pozbawienia wolności.

    Co zrobić, by dobrowolnie poddać się karze?

    Osoba zainteresowana musi złożyć odpowiedni wniosek do końca pierwszego przesłuchania na rozprawie głównej. Sąd rozpatrując wniosek, może przychylić się do prośby oskarżonego bądź zaproponować dokonanie w nim zmian.  Ważne jest, by osoba oskarżona poddała w nim propozycję przewidzianej dla siebie kary. Nie może ona być wyssana z palca, musi się mieścić w tzw. widełkach, które przewidział polski ustawodawca za konkretne przewinienia.  

    Przykład: Pan Marcin ukradł złoty zegarek o wartości rynkowej 10.000 zł. Organy ściągania jednak zatrzymały wspomnianego Pana Marcina, który to postanowił dobrowolnie poddać się karze. Wynegocjował z prokuratorem dogodną dla siebie karę. Prokurator zamiast aktu oskarżenia, skierował do sądu wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Pan Marcin wybrał jedną z najkrótszych czasowo kar, którą wynegocjował z prokuratorem.

    Zazwyczaj sam wniosek wnosi prokurator zamiast aktu oskarżenia, a zaproponowany wymiar kary przez oskarżonego jest efektem negocjacji z prokuratorem. Chodzi tutaj o ustalenia między oskarżonym a prokuratorem wymiaru kary, jakiej będzie musiał się poddać oskarżony. 

    Kiedy można dobrowolnie poddać się karze?

    Zasadniczo dobrowolne poddanie się karze jest niemalże możliwe w przypadku każdej sprawy. Odstępstwem od tego są przestępstwa, za które grozi kara przekraczająca 15 lat pozbawienia wolności. 

    Skazanie bez rozprawy- kiedy jest możliwe?

    Wskazaliśmy już, że dobrowolne poddanie się karze, czy inaczej formułując, skazanie bez rozprawy, dotyczy prawie każdej sprawy z drobnym wyjątkiem. Istnieją również inne ograniczenia dotyczące tego sposobu rozwiązania sprawy. 

    Skazanie bez rozprawy jest możliwe również tylko, gdy:

    • czyn popełniony nie jest zbrodnią np. zabójstwem
    • podejrzany „oskarżony” przyznaje się do winy
    • złożone wyjaśnienia przez podejrzanego oraz okoliczności popełniania przestępstwa są zbieżne
    • na dobrowolne poddanie się karze wyrazi zgodę osoba pokrzywdzona. 

    Kiedy te wszystkie przesłanki zostaną spełnione, pozostaje wynegocjować z prokuratorem wymiar kary. 

    Czy można odwołać się od dobrowolnego poddania się karze? 

    Jeżeli oskarżony wypracował z prokuratorem stosowny wniosek i twierdzi, że zawiera on błędy w ustaleniach czy też  kara jest za surowa. Nie  przysługuje mu wówczas prawo wniesienie apelacji. Sporządzając i składając bowiem wniosek, godzi się na jego postanowienia. 

    Możliwe jest jedynie cofnięcie wniosku do czasu wyrokowania. Dlatego też podejrzanemu zaleca się dogłębne przeanalizowanie wszystkich za i przeciw dobrowolnego poddania się karze. 

    Zalety i wady dobrowolnego poddania się karze 

    Dobrowolne poddanie się karze jest korzystnym rozwiązaniem dla niejednego oskarżonego. Dlaczego tak się uważa? Jeżeli osoba podejrzana jest winna, wcześniej czy później zostanie poddana karze. Tu warto zwrócić uwagę na sformułowanie „wcześniej, czy później”. Dobrowolne poddanie się karze, znacznie skraca proces prowadzenia danej sprawy, zaoszczędzając tym samym czas i nerwy podejrzanego. Zmniejsza też koszty sądowe. Co więcej, podejrzany ma możliwość wypracowania być może najkorzystniejszego dla siebie wyroku. 

    Złą stroną dobrowolnego poddania się karze dla pokrzywdzonego jest to, że zazwyczaj te osoby nie znają przepisów prawa i negocjując, nie uzyskują tego, co mogłyby osiągnąć. Po drugie, może się okazać, że dłuższe prowadzenie sprawy będzie korzystniejsze. Wynika to np. z możliwości zatarcia się skazania (uważa się tak jak by że, wyrok nigdy nie zapadł. Wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Po trzecie, zawsze istnieje cień szansy na uniewinnienie. Warto więc walczyć i zaciągnąć w takiej sytuacji porady profesjonalisty. 

    Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi w niniejszym artykule. Zapewnimy Ci profesjonalną poradę prawną i pomożemy w rozwiązaniu Twoich problemów. 

    Arkadiusz Słupek

    Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.