PRAWO SPADKOWE

Wydziedziczenie

Zostałeś wydziedziczony i szukasz sposobu na uniknięcia skutków wydziedziczenia? A może chcesz kogoś wydziedziczyć, ale nie wiesz jak tego dokonać i zastanawiasz się czy ogólnie możesz wydziedziczyć najbliższe Ci osoby? Kancelaria Adwokacka ZSH składająca się z zespołu doświadczonych adwokatów pomoże Ci rozwiązać Twoje zagwozdki dotyczące wydziedziczenia. Ponadto nasza kancelaria świadczy profesjonalne usługi prawne specjalizując się w prawie spadkowym, do którego należy wydziedziczenie zarówno w etapie pozasądowym, jak i na etapie sądowym.

Jeśli nie wiesz, czy Twoją sprawą powinien zając się profesjonalny adwokat, skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swojej sytuacji, a my udzielimy Ci bezpłatnej porady prawnej.

Zanim poweźmiesz decyzję o wkroczeniu na drogę sądową na samym początku zrozum czym jest wydziedziczenie, kiedy można kogoś wydziedziczyć, a kiedy jest to niemożliwe. A także, jak bronić się przed wydziedziczenie.

Czym jest wydziedziczenie?

Wydziedziczenie często kojarzone jest z możliwością pozbawienia najbliższych zmarłego dziedziczenia po nim majątku, czy dochodzenia należnej im części spadku. Jednak nie zawsze można kogoś wydziedziczyć. Istnieje kilka przesłanek, które umożliwiają spadkodawcy wydziedziczenie poszczególnych osób-spadkobierców. Tylko w niektórych więc przypadkach można dokonać wydziedziczenia.

3 przesłanki do wydziedziczenia

Jak już wspomniano istnieje tylko kilka przesłanek, które umożliwiają wydziedziczenie osób najbliższych. Tym samym pozbawiając ich możliwości dziedziczenia spadku po zmarłym, jak i ubiegania się o zachowek. Pamiętaj! Jeżeli żadna z tych przesłanek nie zaistnieję, oznacza to tylko tyle, iż nie możesz dokonać wydziedziczenia albo wydziedziczenie to jest nieważne. Jakie są to przesłanki zajrzyj na nasz artykuł Wydziedziczenie – ZSH Kancelaria, w którym wskazujemy 3 sytuacje w których można dokonać wydziedziczenia.

Co możesz zrobić, kiedy zostałeś wydziedziczony

Teraz coś dla tych, którzy zostali wydziedziczeni. Pewnie rozmyślasz nad tym czy można podważyć wydziedziczenie. Tak, istnieje możliwość podważenia wydziedziczenia. Można dokonać podważenia wydziedziczenia na 3 sposoby:

poprzez obalenie całego testamentu

– poprzez zakwestionowanie przyczyny wydziedziczenia

– poprzez udowodnienie, że pomimo wydziedziczenia spadkodawca przebaczył spadkobiorcy czyn, który spowodował wydziedziczenie.

Na czym polega każdy z wyżej wymienionych sposobów na podważenie wydziedziczenia dowiesz się tutaj Podważenie wydziedziczenia – ZSH Kancelaria

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Wydziedziczenie jest pewnego rodzaju instytucją, dzięki której spadkodawca może w swoim testamencie pominąć najbliższe mu osoby. Tym samym pozbawione są one zarówno dziedziczenia po zmarłym, jak i możliwości starania się o zachowek.

Wydziedziczenie może nastąpić w 3 przypadkach. Można wydziedziczyć więc osobę, która:

  • działa wbrew zasadzie współżycia społecznego, a stan ten trwa długotrwale i niezmiennie
  • dopuściła się umyślnego względem spadkodawcy czy też najbliższych osób czynu zagrażającego jego życiu, zdrowiu, wolności lub rażącej obrazy czci
  • nie dopełnia obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy

Jeżeli istnieją przesłanki do wydziedziczenia można również wydziedziczyć dziecko. A więc odpowiedź brzmi tak można wydziedziczyć swoje dziecko.

Tak, wydziedziczenie musi być zawarte w testamencie. Wydziedziczenie ma charakter formalny i występuje jako akt w testamencie.

Wydziedziczenie jak już wspomnieliśmy zawarte jest w testamencie, dlatego jeżeli chcesz uniknąć wydziedziczenia musisz podważyć lub unieważnić testament.

Wydziedziczenie jest nieskuteczne w przypadku, kiedy przyczyna wydziedziczenia nigdy nie istniała lub w przypadku, kiedy spadkodawca przebaczył wydziedziczonemu przed sporządzaniem testamentu, a następnie go wydziedziczył z tego samego powodu, bądź przebaczył wydziedziczonemu, a nie zmienił treści testamentu, która wskazywała na jego wydziedziczenie.

Ubieganie się o zachowek nie jest możliwe, jeżeli osoba ta została wydziedziczona w testamencie sporządzonym przez spadkodawcę.

Dzieci wydziedziczonego mają prawo do zachowku. Bowiem zstępni wydziedziczonego nabywają swoje własne prawo do zachowku i nie odpowiadają za czyny swoich rodziców, które są przesłanka do wydziedziczenia.

Porozmawiajmy o Twojej sprawie

Zapraszamy do naszej kancelarii lub kontaktu przez maila, telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

ARTYKUŁY

Nasze wpisy powiązane z wydziedziczeniem

Art.1008 Kodeks Cywilny – Wydziedziczenie

Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, w której spadkobierca został pozbawiony spadku przez swojego spadkodawcę poprzez wydziedziczenie....

SH Kancelaria Prawna, Podważenie wydziediczenia

Podważenie wydziedziczenia

Wydziedziczenie jest pewnego rodzaju instytucją, dzięki której spadkodawcamoże w swoim testamencie pominąć najbliższe mu osoby....

SH Kancelaria Prawna, Wydziedziczenie

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie często kojarzone jest z możliwością pozbawienia najbliższychzmarłego dziedziczenia po nim majątku, czy dochodzenia należnej...

Zapraszamy do naszej kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 13:00.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz: