PRAWO SPADKOWE

Zachowek

Jesteśmy kancelarią od lat specjalizującą się w prawie spadkowym, do którego należy instytucja zachowku.

Zachowek bardzo często mylnie określany jest przez naszych klientów jako zachówek. Prawidłowe jednak określenie brzmi zachowek. Jeśli chcesz uzyskać zachowek albo otrzymałeś pozew o zachowek, skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci kompleksowej pomocy prawnej.

Co to jest zachowek?

Zachowek jest jedną z instytucji prawa spadkowego, która ma za zadanie chronić interesy osób najbliższych spadkodawcy, którzy zostali pominięci w spadku. Najprościej tłumacząc, zachowek pomaga najbliższym zmarłego uzyskać kwotę pieniężną wywodzącą się ze spadku. Jeśli jesteś zainteresowany tematem zachowku, możesz przeczytać o nim więcej w naszym artykule Zachowek – ZSH Kancelaria

Jak uniknąć zapłaty zachowku?

Zastanawiasz się, czy możliwe jest uniknięcie zapłaty zachowku? Oczywiście, że tak. Nie zawsze i nie w każdej sytuacji, ale istnieją przesłanki, które wprost wskazują, kiedy możliwe jest uniknięcie zapłaty zachowku. O sposobach na uniknięcie zapłaty zachowku opowiadamy w tym artykule Jak uniknąć zapłaty zachowku? – ZSH Kancelaria

Na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia doprowadzamy zarówno do skutecznej zapłaty zachowku, jak i uniknięcia jego zapłaty.

     Mając na uwadze, że sprawy o zachowek są sprawami dość delikatnymi, oferujemy Ci pomoc nie tylko w sprawach formalnych. Nasz zespół adwokatów postara się objaśnić Ci, co w danej sytuacji możesz i co powinieneś zrobić, aby chronić swoje interesy prawne. Ponadto dążmy do wypracowania u potencjalnego klienta poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia.

Zostałeś pominięty w spadku, jesteś zobowiązany do zapłaty zachowku, a uznajesz jego płacenie za niesłuszne? Szukasz pomocy w sprawach o zachowek? Nasi adwokaci są przygotowani na każdą sprawę z zakresu prawa spadkowego w tym zachowku. Naszą misją jest ochrona osób, które zostały pominięte w spadku, a ich kosztem wzbogacili się inni uprawnieni spadkobiercy. Z drugiej zaś strony dbamy o interesy osób, które zostały powołane do zapłaty zachowku.

Na naszym blogu, który stworzyliśmy z wykwalifikowanym zespołem adwokatów, poświęcamy instytucji zachowku wiele artykułów. Wyjaśniając w nich m.in.: czym jest zachowek, jak go obliczyć, komu przysługuje i wiele innych aspektów, o których możesz przeczytać sam. Jeśli wolisz natomiast przyswajać wiedzę ze słuchu, zapraszamy Cię na nasz kanał YouTube lub do kontaktu telefonicznego.

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

W potocznym języku zachowek określany jest jako zachówek. Natomiast jego jedyna prawidłowa nazwa to zachowek.

Zachowek, a konkretnie pozew o zapłatę zachowku to narzędzie ułatwiające najbliższym zmarłego (małżonkowi, zstępnym, rodzicom spadkodawcy) uzyskanie kwoty pieniężnej w sytuacji, kiedy zostali pominięci w spadku lub nie otrzymali spadku w równych częściach.

 

Zachowek przysługuje:

Zstępnym – są to osoby, które w odniesieniu do zmarłego znajdowały się z nim w linii prostej, czyli dzieci, wnuki, prawnuki itd.

Małżonkowi – tylko wtedy, gdy w czasie śmierci drugiego małżonka (który pozostawił spadek) ich małżeństwo wciąż trwa i nie są oni w czasie rozwodu czy separacji.

Rodzicom spadkodawcy.

Wysokość zachowku uzależniona jest od tego, kto stara się o zachowek.

Osobą znajdującym się w linii prostej ze spadkodawcą, jego małżonkowi oraz rodzicom (jeśli są trwale niezdolni do pracy lub w przypadku dzieci są to dzieci małoletnie) przysługuje zachowek w wysokości 2/3 wartości udziału spadkowego. W pozostałych przypadkach osoby uprawnione do zachowku mogą żądać ½ wartości udziału spadkowego.

Dziedziczenie ustawowe to podział majątku i obowiązków majątkowych zgodnie z przepisami prawa cywilnego pomiędzy spadkobierców. Przepisy prawa ustalają dla kogo i w jakich częściach majątek po zmarłym dziedziczą jego bliscy. W pierwszej kolejności do dziedziczenia po zmarłym na podstawie ustawy uprawnieni są dzieci, małżonek oraz dalsi zstępni. 

Dziedziczenie ustawowe następuje tylko wtedy, gdy zmarły nie sporządzi testamentu.

Zachowek nie należy się przede wszystkim osobą, które spadkodawca wydziedziczył w swoim testamencie.

Wydziedziczenie polega na pozbawieniu (w testamencie) określonych członków rodziny zachowku np. poprzez ich nieuwzględnienie w ostatnim oświadczeniu woli zmarłego. Spadkobierca, który został wydziedziczony, nie dziedziczy nic po zmarłym, a co więcej nie przysługuje mu prawo do zachowku.

Zachowek należy się przede wszystkim w sytuacji, w której umiera osoba zapisująca w swoim testamencie cały spadek lub jego część spadkobiercy spoza rodziny. Również wtedy, gdy spadek został rozdysponowany przez spadkodawcę w testamencie w częściach nierównych pomiędzy spadkobiercami.

Osobie, która otrzymała od spadkodawcy za jego życia darowiznę, wartości równej wysokości należnego zachowku nie przysługuje prawo do zachowku. O zachowek można się strać tylko wtedy, gdy wartość przekazanej darowizny za życia przez zmarłego jest mniejsza od wartości należnego zachowku.

Zachowek po rodzicach występuje w sytuacji, kiedy rodzice, przekazali majątek w całości bądź części komuś innemu, niż osobie najbliższej, która dziedziczyłaby normalnie, ustawowo po rodzicach. Taka osoba np. syn może ubiegać się o zachowek po rodzicach.

Zachowek po rodzicach nie należy się jeżeli dziecko zostało wydziedziczone przez rodziców w testamencie.

Zachowek (roszczenie o zachowek) przedawnia się z upływem pięciu lat od dnia otwarcia testamentu. W przypadku braku testamentu od dnia śmierci spadkodawcy.

Osoba, która zrzekła się dziedziczenia, nie ma zarówno praw do spadku, jak i do zachowku. A więc osoba taka zrzeka się z automatu zachowku.

 

Z chwilą odrzucenia spadku, osobie odrzucającej nie przysługuje prawo do zachowku.

Zachowek wynosi połowę wartości, jeżeli uprawiony dziedziczył by na podstawie ustawy. A w przypadku, jeżeli uprawiony jest stale niezdolny do pracy albo jest małoletni przysługuje mu 2/3 wartości udziału spadkowego.

Zapis windykacyjny jest postanowieniem zawartym w testamencie, w którym zmarły stwierdza, że określona osoba otrzyma na własność konkretny przedmiot, wchodzący w skład majątku z chwilą śmierci spadkodawcy. Zapis windykacyjny musi być pod rygorem nieważności zawarty w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. Dokonanie zapisu windykacyjnego w testamencie nie jest sposobem na to, aby osoba, która otrzymała zapis windykacyjny uniknęła odpowiedzialności za zapłatę zachowku. dolicza się do wartości spadku, ustalając substrat zachowku.

Pozew o zachowek należy wnieść do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy. Jeśli wartość pieniężna jest niższa od kwoty 75 tys. to pozew o zachowek należy złożyć do Sądu Rejonowego, natomiast, gdy kwita ja jest wyższa niż 75 tys. pozew o zachowek składa się do Sądu Okręgowego.

Trudno jest przewidzieć przebieg i czas trwania sprawy o zachowek. Każda sprawa jest inna. Występują w nim inni spadkobiercy, inne są przedmioty wchodzące w skład majątku, czy po prostu sąd poprzez swoje działanie znacznie skraca lub przedłuża postępowanie w sprawie o zachowek.

Porozmawiajmy o Twojej sprawie

Zapraszamy do naszej kancelarii lub kontaktu przez maila, telefon lub formularz kontaktowy na dole strony.

ARTYKUŁY

Nasze wpisy powiązane z zachowkiem

Art. 9811 Kodeks Cywilny – Zapis windykacyjny  

           Zapis windykacyjny powinien kojarzyć ci się z prawem spadkowym,a dokładniej z samym testamentem, który...

SH Kancelaria Prawna, Jak uniknąć zapłaty zachowku?

Jak uniknąć zapłaty zachowku?

Na samym początku warto zadać sobie pytanie, czy istnieje taka możliwość, by nie dokonać płatności...

SH Kancelaria Prawna, Zachowek

Zachowek

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której nasi klienci zostali pominięci w spadku lub otrzymali...

Zapraszamy do naszej kancelarii od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 17:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 13:00.

Potrzebujesz konsultacji? Napisz: