Art. 207 Kodeks Karny – Znęcanie się

Arkadiusz Słupek

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.

Znęcanie się psychiczne i fizyczne (bo takie dwie formy wyróżniają przepisy prawa) jest dla pokrzywdzonych sprawą bardzo delikatną i wywołującą wielkie emocje. Niestety co raz więcej osób doświadcza tego ze strony swoich najbliższych, czy nawet osób obcych. Jeśli jesteś lub kiedykolwiek byłeś ofiarą przemocy fizycznej lub psychicznej, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym charakteryzuje się znęcanie, jak się bronić przed nim i co robić w przypadku jego wystąpienia. Z drugiej zaś strony, kiedy dopuściłeś się przestępstwa znęcania się, zapoznaj się z konsekwencjami, jakie możesz ponieść.

Znęcanie się – czym jest?

          Znęcanie się to działanie lub zaniechanie polegające na zadawaniu umyślnego bólu fizycznego lub cierpienia moralnego osobie najbliższej lub innej osobie pozostającej w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy. Najprościej tłumacząc, osoba dopuszcza się wobec Ciebie czynów, które sprawiają Ci ból w postaci cielesnej lub moralnej. Jak wspomniano, na początku artykułu ustawodawca wyróżnia dwie formy znęcania się, a mianowicie znęcanie się fizyczne i znęcanie się psychiczne. Ta pierwsza z form znęcania się stosunkowo jest bardziej znana niż znęcanie się psychicznego, jednak o każdej z tych form w dalszej części artykułu.

Znęcanie się fizyczne

          Znęcanie się fizyczne polega na dopuszczeniu się wobec drugiej osoby przede wszystkim przemocy cielesnej np. bicia, szarpania, wyrywania włosów, duszenia itp., ale nie tylko. Sprawca może dopuszczać się wobec Ciebie przemocy fizycznej poprzez wyrzucenie Cię z domu, czy głodzenia Cię.

Na czym polega znęcanie się psychiczne?

          Znęcanie się psychiczne inaczej przemoc emocjonalna objawia się poprzez krzywdę psychiczną w postaci kontrolowania Cię, wymuszania na Tobie posłuszeństwa, szantażowania Cię lub grożenia itp.

Co grozi za znęcanie się fizyczne?

          Ustawodawca za znęcanie się fizyczne przewidział karę pozbawienia wolności. Wysokość tej kary uzależniona jest od tego, kto dopuścił się znęcania i kto był odbiorca tego czynu zabronionego. A także jakie okoliczności towarzyszyły w wyrządzaniu tej krzywdy.

Znęcanie się psychiczne – co za to grozi?

          Kodeks Karny wprost wskazuje karę, która grozi za znęcanie się psychiczne, a także długość jej trwania. Za znęcanie się psychiczne nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym
lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną
ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlegać będziesz karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Uwaga! Występują tutaj pewne wyjątki.

Po pierwsze, jeśli znęcanie się psychiczne, a także fizyczne połączone jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, kara pozbawienia wolności wynosi od 1 roku do 10 lat.

Po drugie, jeżeli pokrzywdzony przestępstwem znęcania się fizycznego lub psychicznego targnie
się następnie na swoje życie, Twoja kara może wynosić od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

          Dopuściłeś się tego rodzaju przestępstwa, czy to psychicznego, czy fizycznego i potrzebujesz pomocy profesjonalnego obrońcy? A może stałeś się osobą pokrzywdzoną? Skontaktuj się z naszą kancelarią. Udzielimy Ci rzetelnej porady prawnej.

Arkadiusz Słupek

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie spadkowym oraz prawie własności. Zajmuje się sprawami z tematyki prawa karnego oraz doradztwem obsługi prawnej firm. Oferuje doradztwo w języku angielskim, mając na uwadze klientów obcojęzycznych.

2 Komentarze

  1. Znęcanie się to straszne przestępstwo, chociaż czasami osoby są oskarżane bezpodstawnie. Dziękuję za rzeczowy artykuł.

  2. Znęcanie się psychiczne jest równie bardzo mocno karane jak znęcanie się fizyczne. Artykuł w dużym stopniu naświetla ten temat. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *